baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Senat PK
 
Data publikacji:
  04-05-2017
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  2308
 
Lista wersji:
  04-05-2017 
WydrukPowrót

Uchwała Senatu Politechniki Krakowskiej
z 26 kwietnia 2017 r.
nr 29/d/04/2017

w sprawie warunków i trybu rekrutacji na I rok stacjonarnych i niestacjonarnych studiów III stopnia przewidzianych do uruchomienia w roku akademickim 2017/18


Na podstawie art. 196 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842, z późn. zm.), postanawia się, co następuje:
§ 1
1. Politechnika Krakowska przeprowadza rekrutację na stacjonarne i niestacjonarne studia III stopnia prowadzone na poszczególnych wydziałach PK w zakresie dziedzin i dyscyplin naukowych, określonych w załączniku nr 1.
2. Rekrutacja na studia doktoranckie odbywa się w drodze konkursu.
3. Liczbę miejsc przewidzianych na I roku stacjonarnych i niestacjonarnych studiów III stopnia określa załącznik nr 1.
4. O przyjęcie na studia III stopnia może ubiegać się osoba, która posiada co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny (posiada kwalifikacje drugiego stopnia) – z zastrzeżeniem ust. 6 – i spełnia ustalone w niniejszej uchwale warunki rekrutacji.
5. Kandydat może zostać przyjęty na I rok studiów na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, którego elementami – w zależności od wybranego wydziału i dyscypliny studiów – są: wyniki egzaminu wstępnego, wyniki rozmowy kwalifikacyjnej, ocena z toku ukończonych studiów, ocena działalności naukowej kandydata. Szczegółowe kryteria kwalifikacyjne dla kandydatów na studia prowadzone w zakresie poszczególnych dyscyplin naukowych zawiera załącznik nr 2.
6. O przyjęcie na studia III stopnia może ubiegać się osoba będąca beneficjentem programu „Diamentowy Grant”, o którym mowa w art. 187a ust. 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Zasady przyjęć beneficjentów programu „Diamentowy Grant” zawiera załącznik nr 3.
7. Postępowanie rekrutacyjne na studia III stopnia przeprowadzane jest w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji, ustalanym przez Rektora PK.
§ 2
1. Rekrutację na studia III stopnia, włącznie z postępowaniem kwalifikacyjnym, przeprowadzają wydziałowe komisje rekrutacyjne. Komisje rekrutacyjne podejmują decyzje w sprawach przyjęcia na studia doktoranckie.
2. Wydziałowe komisje rekrutacyjne powoływane są przez dziekanów w terminie do 31 maja 2017 r. W skład wydziałowej komisji rekrutacyjnej wchodzi kierownik studiów doktoranckich oraz co najmniej 3 pracowników wydziału posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, a także przedstawiciel samorządu doktorantów. Przewodniczącym wydziałowej komisji rekrutacyjnej jest kierownik studiów doktoranckich.
3. Wydziałowe komisje rekrutacyjne działają w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji ustalonym przez Rektora PK.
4. Na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego, wydziałowe komisje rekrutacyjne sporządzają listy rankingowe kandydatów. Przyjęcie na I rok studiów III stopnia następuje w przypadku, gdy wyniki uzyskane przez kandydata w postępowaniu kwalifikacyjnym spełniają kryteria punktowe ustalone przez wydziałowe komisje rekrutacyjne.
5. Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, wydziałowe komisje rekrutacyjne sporządzają listy osób przyjętych na I rok studiów III stopnia i przekazują je do dziekanatu.
6. Wyniki postępowania rekrutacyjnego są jawne. Wydziałowe komisje rekrutacyjne ogłaszają listy osób przyjętych i nieprzyjętych na I rok studiów, zawierające liczbę punktów uzyskaną przez poszczególnych kandydatów.
7. Każdy kandydat na studia III stopnia, wobec którego przeprowadzono postępowanie kwalifikacyjne, otrzymuje pisemną decyzję wydziałowej komisji rekrutacyjnej w sprawie przyjęcia bądź nieprzyjęcia na I rok studiów.
8. Wydziałowa komisja rekrutacyjna ma prawo odmówić przyjęcia na studia III stopnia kandydata, w którego zaświadczeniu lub orzeczeniu lekarskim uwidocznione zostały przeciwwskazania do podjęcia studiów w zakresie określonej dyscypliny naukowej.
§ 3
1. Przewiduje się możliwość indywidualnej organizacji egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej dla osób legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.
2. Organizacja egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej dla osób, o których mowa w ust. 1, ustalana jest w sposób indywidualny, na podstawie dostarczonej przez kandydatów aktualnej dokumentacji potwierdzającej rodzaj i zakres niepełnosprawności.
3. Decyzję w sprawie indywidualnej organizacji egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej podejmuje przewodniczący wydziałowej komisji rekrutacyjnej wraz z Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych.
4. Kandydaci wymagający zapewnienia indywidualnej organizacji egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej zgłaszają taką potrzebę co najmniej miesiąc przed ustalonym terminem egzaminu lub rozmowy kwalifikacyjnej.
§ 4
1. Każdy kandydat na studia III stopnia ma prawo złożyć do Rektora PK odwołanie od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej.
2. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem wydziałowej komisji rekrutacyjnej, która wydała decyzję, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia.
3. Wydziałowa komisja rekrutacyjna, która wydała decyzję, obowiązana jest przesłać Rektorowi PK odwołanie wraz z aktami sprawy w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymała odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydała nowej decyzji w myśl art. 132 k.p.a. Odwołanie kandydata musi być zaopiniowane przez wydziałową komisję rekrutacyjną.
4. Rektor PK, po zbadaniu zasadności odwołania, podejmuje decyzję w sprawie przyjęcia lub nieprzyjęcia na studia. Decyzja Rektora PK jest ostateczna.
§ 5
1. Niniejsze zasady przyjęć obowiązują:
1) kandydatów posiadających obywatelstwo polskie;
2) cudzoziemców posiadających ważną Kartę Polaka;
3) cudzoziemców, którym udzielono zezwolenia na pobyt stały;
4) cudzoziemców posiadających status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej;
5) cudzoziemców korzystających z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
6) pracowników migrujących, będących obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także członków ich rodzin, jeżeli mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) cudzoziemców, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
8) cudzoziemców, którym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznością, o której mowa w art. 127, art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1990, z późn. zm.);
9) cudzoziemców, którym udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
10) obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej i członków ich rodzin, posiadających prawo stałego pobytu;
11) obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, posiadających środki finansowe niezbędne na pokrycie kosztów utrzymania podczas studiów.
2. Tryb przyjęć na studia pozostałych cudzoziemców regulują odrębne przepisy.
§ 6
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej uchwale decyzje podejmują wydziałowe komisje rekrutacyjne.
§ 7
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik 1
Załącznik 2
Załącznik 3

bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  19-04-2024