baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Data publikacji:
  06-07-2006
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  8156
 
Lista wersji:
  19-03-2012
  06-07-2006 
WydrukPowrót

AKADEMICKI KODEKS ETYCZNY
Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki


Środowisko akademickie Politechniki Krakowskiej świadome wpływu nauki, edukacji i wychowania na jakość ludzkiego życia (kształt przyszłej polskiej inteligencji), zobowiązuje się w swojej pracy do przestrzegania zasad etycznych i stosowania standardów akademickich oraz deklaruje:

1. Ściśle przestrzegać obowiązującego prawa i statutu Politechniki Krakowskiej.
2. Wykonywać swoje obowiązki naukowe, przy zachowaniu należytej rzetelności i staranności, a także aktywnie uczestniczyć w życiu macierzystej uczelni i swojego środowiska.
3. Dbać o dobre imię Politechniki Krakowskiej i upowszechniać jej osiągnięcia.
4. Umacniać swój autorytet naukowy i dydaktyczny poprzez rozwijanie warsztatu badawczego i umiejętności nauczania oraz wykorzystywać je dla dobra Politechniki Krakowskiej. W badaniach naukowych wykazywać się dociekliwością i wnikliwością w stawianiu pytań oraz uczciwością w szukaniu na nie odpowiedzi.
5. Przestrzegać norm etycznych w korzystaniu z dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego Politechniki Krakowskiej.
6. Sprzyjać rzetelności krytyki naukowej zgodnej z zasadami kompetencji, bezstronności i terminowości w opiniowaniu dorobku i prac naukowych innych osób i instytucji.
7. Przestrzegać zasad sprawiedliwego podziału własności intelektualnej w stosunku do swoich pracowników i innych współautorów.
8. Podnosić poziom społecznego zrozumienia osiągnięć nauki i techniki, a także ujawniać wynikające z nich zagrożenia dla ludzi i środowiska.
9. Przestrzegać zasady, by w miejscu pracy nie dochodziło do przypadków bezpośredniej podległości najbliższych członków rodziny i ich przełożonego.
10. Być życzliwym, lecz wymagającym opiekunem młodych pracowników naukowych i dbać o ich rozwój.
11. Łagodzić pojawiające się konflikty międzyludzkie.
12. Traktować ludzi sprawiedliwie, szanując ich poglądy oraz sprzeciwiać się agresji i próbom szkodzenia innym.
13. Korzystać z urlopu bezpłatnego – w przypadku pełnienia poza Politechniką Krakowską funkcji z wyboru lub mianowania – przez okres pełnienia tej funkcji (zawodowi posłowie, starostowie, burmistrzowie itp.).
14. Wymagać od całej społeczności akademickiej Politechniki Krakowskiej postawy dobrego zachowania oraz kulturalnej formy przedstawiania swoich racji.
15. Być życzliwym nauczycielem i wychowawcą studentów, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu wymagań i rzetelnych kryteriów oceny.
16. Przeciwstawiać się nieuczciwemu postępowaniu studentów w prezentowaniu swojej wiedzy, a także ich agresywnemu i niestosownemu zachowaniu się na terenie uczelni i poza nią.
17. Sprzeciwiać się wszelkim przejawom zła, patologii naukowej i społecznej.

Przestrzeganie Kodeksu Etycznego powierza się wszystkim pracownikom Politechniki Krakowskiej, ich wrażliwości i sumieniu.


Niniejszy Kodeks został przyjęty przez Senat Politechniki Krakowskiej
na posiedzeniu 1 lipca 2005 r.

bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  29-03-2024