baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Senat PK
 
Data publikacji:
  22-04-2011
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  4726
 
Lista wersji:
  22-04-2011 
WydrukPowrót

Uchwała Senatu Politechniki Krakowskiej
z 15 kwietnia 2011 r.
nr 29/f/04/2011

w sprawie ustalenia ogólnego zakresu obowiązków nauczycieli akademickich i stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy pracowników PK


Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z dnia 25 marca 2010 r. Dz. U. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z dnia 17 maja 2006 r. Dz. U. Nr 90 z 2006 r., poz. 631 z późn. zm.), Senat Politechniki Krakowskiej postanawia , co następuje:
§ 1
1. Obowiązki nauczyciela akademickiego określone w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym są realizowane na Politechnice Krakowskiej w następującym zakresie:
1) pracownicy naukowo-dydaktyczni:
a) obowiązki badawcze – 25%,
b) obowiązki dydaktyczne – 65%,
c) obowiązki organizacyjne – 10%,
2) pracownicy naukowi:
a) obowiązki badawcze – 90%,
b) obowiązki organizacyjne – 10%,
3) pracownicy dydaktyczni:
a) obowiązki dydaktyczne – 90%,
b) obowiązki organizacyjne – 10%,
4) bibliotekarze dyplomowani i dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej:
a) obowiązki badawcze – 25%,
b) obowiązki dydaktyczne – 10%,
c) obowiązki organizacyjne – 65%.
2. Prawem autorskim chronione są prace w ramach obowiązków badawczych w 100% i obowiązków dydaktycznych w wysokości zależnej od zajmowanego stanowiska oraz posiadanego tytułu lub stopnia naukowego. Prace w ramach obowiązków organizacyjnych nie są chronione prawem autorskim.
3. Nauczyciele akademiccy (twórcy) za wykonywanie działalności twórczej w ramach stosunku pracy, chronionej prawem autorskim, korzystają z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50%.
4. Za pracę twórczą w zakresie obowiązków dydaktycznych, chronioną prawem autorskim, w myśl obowiązujących przepisów, uważa się:
1) przygotowanie i prowadzenie zajęć dydaktycznych,
2) opracowywanie programów zajęć dydaktycznych,
3) opracowywanie recenzji dorobku naukowego,
4) opracowywanie recenzji prac habilitacyjnych, doktorskich, magisterskich i dyplomowych,
5) inne prace twórcze realizowane w ramach w ramach stosunki pracy, za które pracownik nie otrzymał odrębnego wynagrodzenia.
5. Ustala się, że wynagrodzenie nauczycieli akademickich z tytułu korzystania z praw autorskich wynosi dla:
1) pracowników naukowo-dydaktycznych:
a) na stanowiskach samodzielnych – 90%,
b) ze stopniem doktora – 77%,
c) asystentów – 64%,
2) pracowników dydaktycznych:
a) ze stopniem co najmniej doktora – 72%,
b) pozostałych – 54%,
3) pracowników naukowych – 45%,
4) dyplomowanych bibliotekarzy i dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej – 35%.
6. Na wniosek pracownika, Rektor może ustalić inny, niż ustalony w ust. 1 niniejszego paragrafu, procentowy udział zakresu obowiązków nauczyciela akademickiego oraz inny, niż ustalony w ust. 5 niniejszego paragrafu, procentowy udział wynagrodzenia z tytułu korzystania przez nauczyciela akademickiego z praw autorskich.
§ 2
1. Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi (twórcy) za wykonywanie działalności twórczej w ramach stosunku pracy, chronionej prawem autorskim, korzystają z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50%.
2. Wynagrodzenie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z tytułu korzystania z praw autorskich za prace wykonywane zgodnie z zakresem czynności odpowiednim dla danego stanowiska, dla których koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%, określa kierownik jednostki organizacyjnej indywidualnie dla pracownika.
§ 3
1. Za wynagrodzenia, o których mowa w § 1 i § 2 niniejszej uchwały uważa się: wynagrodzenie zasadnicze, premię dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
2. Wynagrodzenie za recenzje rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora, a także za opracowanie oceny dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym poprzedzającym zatrudnienie na stanowisku profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego, w całości jest objęte kosztami uzyskania przychodu w wysokości 50%.
3. Dodatek specjalny przyznany w związku z realizacją prac twórczych określonych przez bezpośredniego przełożonego we wniosku o przyznanie dodatku, w całości może być objęty kosztami uzyskania przychodu w wysokości 50%.
4. Zwiększone wynagrodzenie wypłacane na podstawie art. 151 ust. 8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym ze środków zewnętrznych (w oparciu o aneks do mianowania lub umowy o pracę), jeżeli wypłacone jest w związku z realizacją prac twórczych określonych w zakresie obowiązków przez kierownika projektu indywidualnie dla każdego pracownika, może być objęte kosztami uzyskania przychodu w wysokości 50% proporcjonalnie do czasu pracy rozliczonego w ramach prac twórczych i pozostałych.
§ 4
Nie stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu od wynagrodzeń wypłacanych za okres:
1) urlopu wypoczynkowego,
2) urlopu dla celów szkoleniowych,
3) płatnego urlopu dla celów naukowych,
4) płatnego urlopu naukowego na przygotowanie rozprawy habilitacyjnej lub doktorskiej,
5) urlopu dla poratowania zdrowia,
6) urlopu macierzyńskiego i wychowawczego,
7) zwolnienia lekarskiego,
8) opieki nad zdrowym dzieckiem – 2 dni,
9) innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy przewidzianej przepisami prawa pracy, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie.
§ 5
1. Prace wykonywane w ramach stosunku pracy, do których stosowano 50% koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników z praw autorskich, należy ewidencjonować i przechowywać w jednostce organizacyjnej.
2. Ewidencję prac wykonywanych w ramach stosunku pracy, które są przedmiotem prawa autorskiego, w odniesieniu do publikacji, prowadzi się w Bibliotece PK.
3. Zobowiązuje się wszystkich pracowników korzystających z praw autorskich do archiwizacji utworów powstałych w wyniku działalności twórczej przez okres 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku od osób fizycznych).
§ 6
1. Rozliczenie prac objętych w danym roku kalendarzowym prawem autorskim w ramach wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli akademickich i godzin ponadwymiarowych przekazywane jest do Działu Planowania (Sekcja Rozliczeń).
2. Rozliczenie prac objętych w danym roku kalendarzowym prawem autorskim pracowników niebędących nauczycielami akademickimi przekazywane jest do Działu Spraw Osobowych i Socjalnych.
§ 7
Postanowienia niniejszej uchwały stanowią podstawę do ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy.
§ 8
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do wynagrodzeń wypłacanych począwszy od 1 maja 2011 r.
§ 9
Z dniem 1 maja 2011 r. traci moc uchwała Senatu PK z dnia 10 marca 2000 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie rozliczania udziału prac objętych prawem autorskim w ramach wynagrodzenia zasadniczego pracowników PK.


bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  08-05-2024