baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Rektor PK
 
Data publikacji:
  23-03-2016
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  2822
 
Lista wersji:
  23-03-2016 
WydrukPowrót
Anulowane
ZARZĄDZENIE NR 9
Rektora Politechniki Krakowskiej
im. Tadeusza Kościuszki
z dnia 22 marca 2016 r.
znak R.0201-15/16

w sprawie zmian w Regulaminie wynagradzania pracowników Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki


Na podstawie art. 772 Kodeksu pracy (Dz.U z 2014 r. poz. 1502) zarządza się, co następuje:
§ 1
W Regulaminie wynagradzania pracowników Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 31 Rektora PK z dnia 18 czerwca 2015 r., wprowadza się następujące zmiany:
1) § 18 otrzymuje brzmienie:
„§ 18. DODATEK ZA STAŻ PRACY
1. Pracownikowi przysługuje dodatek za staż pracy w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego po 3 latach pracy, wypłacany w okresach miesięcznych. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy następny rok pracy, z tym że nie może przekroczyć 20%.
2. Przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za staż pracy uwzględnia się:
1) zakończone okresy zatrudnienia u wszystkich pracodawców,
2) inne okresy, uwzględniane na podstawie przepisów odrębnych, jako okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze,
3) okresy asystenckich studiów przygotowawczych, odbytych na podstawie przepisów dotyczących zasad i warunków tworzenia w szkołach wyższych asystenckich studiów przygotowawczych,
4) okresy pobytu za granicą wynikające ze skierowania udzielonego na podstawie przepisów o kierowaniu za granicę pracowników w celach naukowych, dydaktycznych i szkoleniowych.
3. Przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za staż pracy, o których mowa w ust. 2 pkt 1, uwzględnia się świadectwa pracy, a przy ustalaniu okresów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4, inne dokumenty potwierdzające ich odbycie, z tym że w przypadku pozostawania przez pracownika jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się po przedłożeniu przez pracownika oświadczenia o ich nieuwzględnieniu u innego pracodawcy.
4. Zakończony okres zatrudnienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, uwzględnia się również na podstawie innych dokumentów, które zaświadczają o tym, że pracownik był zatrudniony u pracodawcy zagranicznego w ramach stosunku pracy w rozumieniu prawa kraju, w którym praca była wykonywana. Postanowienia ust. 3 w części dotyczącej równoległych stosunków pracy stosuje się odpowiednio.
5. Dokumenty wskazane w ust. 4 potwierdzające staż pracy powinny zawierać co najmniej następujące dane:
1) oznaczenie pracodawcy ze wskazaniem jego pełnej nazwy wraz z wyróżnieniem formy prawnej ,w jakiej prowadzi działalność,
2) wskazanie siedziby pracodawcy oraz dokładnego adresu,
3) wskazanie formy zatrudnienia,
4) oznaczenie okresu zatrudnienia w taki sposób, aby wskazać datę dzienną rozpoczęcia i zakończenia zatrudnienia;
5) wskazanie okresów przebywania na urlopach bezpłatnych,
6) oznaczenie identyfikujące osobę, która wystawiła dokument.
6. Dokumenty wskazane w ust. 4 sporządzone w języku obcym należy przedłożyć na PK wraz z ich tłumaczeniem na język polski. PK może zażądać od pracownika dostarczenia tłumaczenia dokonanego przez tłumacza przysięgłego, szczególnie jeżeli treść przedłożonego przekładu budzi wątpliwości co do wiarygodności.
7. Dodatek za staż pracy przysługuje za dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia lub otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
8. Jeżeli nabycie prawa do dodatku za staż pracy lub prawa do wyższej stawki tego dodatku nastąpiło:
1) pierwszego dnia miesiąca – dodatek przysługuje za ten miesiąc,
2) w innym dniu niż pierwszy dzień miesiąca – dodatek przysługuje, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył to prawo.
9. W przypadku jednoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za staż pracy ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy”,
2) W § 22 ust. 2, 9, 13, 16, 17 oraz 18 otrzymują brzmienie:
„2. Premia, o której mowa w ust. 1, jest przyznawana za przestrzeganie dyscypliny pracy oraz za:
1) należyte i terminowe wywiązywanie się z przydzielonego zakresu zadań,
2) efektywnie i nienagannie przepracowany czas pracy,
3) staranne i samodzielne wykonywanie powierzonych zadań zgodnie z kartą opisu stanowiska pracownika”,
„9. Pracownik zostaje pozbawiony premii, nie dłużej jednak niż na trzy miesiące, jeżeli:
1) nie przestrzegał przepisów bhp i p. poż,
2) stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy,
3) naraził uczelnię na straty finansowe lub majątkowe,
4) otrzymał regulaminową karę dyscyplinarną”,
„13. Oszczędności przyznanego jednostce organizacyjnej funduszu premiowego pozostają w dyspozycji rektora, prorektorów, kanclerza, dyrektora administracyjnego w odniesieniu do podległych pionów i jednostek pozawydziałowych oraz dziekana w odniesieniu do wydziałów”,
„16. Z funduszu premiowego wydziela się jego część na specjalny fundusz dla robotników wykonujących malowanie. Sposób obliczania tej premii określa załącznik nr 11 do Regulaminu”,
„17. Wysokość procentową funduszu premiowego na dany rok kalendarzowy dla robotników wykonujących malowanie oraz dopuszczalny, minimalny i maksymalny procent premii indywidualnej ustala rektor w uzgodnieniu z działającymi na PK związkami zawodowymi”,
„18. Do faktycznej ilości godzin pracy robotników wykonujących malowanie nie wlicza się godzin z dni nieprzepracowanych z powodu: urlopów, chorób i innych nieobecności w pracy”,
3) dodaje się § 22a o treści:
㤠22a. PREMIA UZNANIOWA
1. Pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim może być przyznana premia uznaniowa.
2. Premia uznaniowa może przysługiwać pracownikowi wykonującemu dodatkowe zadania:
1) które są szczególnie ważne dla interesu uczelni i których wykonanie związane jest z dużą odpowiedzialnością osobistą pracownika,
2) w realizacji których wykazuje się kreatywnością oraz innowacyjnością,
3) których wykonanie wiąże się z dużym zaangażowaniem oraz budowaniem pozytywnych relacji wewnątrz i na zewnątrz uczelni,
4) które polegają na merytorycznym udziale w komisjach rektorskich, senackich, wydziałowych, dziekańskich i innych powołanych przez Rektora PK.
3. Premia uznaniowa przyznawana jest kwotowo, nie częściej niż raz na kwartał.
4. Rektor PK w uzgodnieniu z działającymi na PK związkami zawodowymi określa procentową wysokość funduszu na premię uznaniową na dany rok kalendarzowy dla poszczególnych jednostek.
5. Wysokość rocznego funduszu na premię uznaniową oblicza się jako 5% jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego każdego pracownika. Środki te pozostają w dyspozycji rektora, prorektorów, kanclerza, dyrektora administracyjnego w odniesieniu do podległych pionów i jednostek pozawydziałowych oraz dziekana w odniesieniu do wydziałów.
6. Maksymalna wysokość premii uznaniowej przyznanej pracownikowi w danym kwartale nie może przekroczyć średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi PK z roku poprzedniego.
7. Środki na premie uznaniowe, które nie zostały wykorzystane w danym kwartale, przechodzą na kolejny kwartał.
8. Niewykorzystane środki na premię uznaniową nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.
9. Z wnioskiem o przyznanie premii uznaniowej występuje bezpośredni przełożony do przełożonego wyższego szczebla, uwzględniając kryteria, o których mowa w ust. 2. Wniosek premiowy zatwierdza Rektor PK. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 12 do Regulaminu.
10. Uzasadniony wniosek o przyznanie premii uznaniowej należy złożyć do Działu Planowania i Analiz do 10 dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale, z wyjątkiem IV kwartału, za który wniosek należy złożyć do 10 grudnia danego roku”,
4) Dodaje się § 22b o treści:
„§ 22b PREMIA ZA AKTYWNOŚĆ
1. Premia za aktywność jest dodatkiem do wynagrodzenia zasadniczego pracowników PK.
2. Środki na premie za aktywność gromadzone są przez rektora, prorektorów, kanclerza, dyrektora administracyjnego w odniesieniu do podległych im pionów i jednostek pozawydziałowych oraz dziekana w odniesieniu do wydziałów. Środki te pochodzą w pierwszej kolejności ze środków na wynagrodzenia pracowników pracujących w ramach etatu w przedsięwzięciach finansowanych ze środków zewnętrznych, zrefundowanych z tych źródeł. Dodatkowo mogą być uzupełniane odpisem na koszty pośrednie naliczanym do przedsięwzięć zewnętrznych oraz z innych źródeł.
3. Wysokość wypłat z tytułu premii za aktywność nie może przekroczyć środków zgromadzonych na ten cel w danym roku kalendarzowym. Niewykorzystane środki przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.
4. Premia nie może być przyznana tym pracownikom, którzy otrzymali za działania wymienione w ust. 6 dodatkowe wynagrodzenie w jakiejkolwiek formie z innych źródeł lub są zatrudnieni wyłącznie do realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków zewnętrznych i ich wynagrodzenie jest finansowane z tych środków.
5. Nie są premiowane przedsięwzięcia o jednostkowej wartości do 50.000,00 zł netto związane z ekspertyzami i analizami w ramach badań naukowych i prac rozwojowych oraz wnioski i przedsięwzięcia mające na celu współfinansowanie wynagrodzeń w innych przedsięwzięciach.
6. Premiowane są następujące działania:
1) złożenie co najmniej 2 wniosków w danym roku kalendarzowym na przedsięwzięcia finansowane ze środków zewnętrznych w ramach postępowania konkursowego, które nie zostały zakwalifikowane do finansowania ze względu na ograniczone środki, ale otrzymały pozytywną ocenę recenzentów lub ekspertów,
2) uzyskanie finansowania zewnętrznego w wysokości ≥ 50.000,00 netto na realizację przedsięwzięcia w ramach postępowania konkursowego, zakończone podpisaniem umowy o realizację lub na podstawie zawartej umowy z jednostką finansującą zewnętrzną,
3) uczestnictwo (wyłącznie w ramach stosunku pracy) w realizacji zadań merytorycznych w przedsięwzięciach badawczych, naukowych, rozwojowych, innowacyjnych, dydaktycznych, organizacyjnych, a także innych zmierzających do realizacji strategii Uczelni,
4) kierowanie/koordynacja realizacją przedsięwzięcia (wyłącznie w ramach etatu),
5) opublikowanie co najmniej 4 artykułów w okresie nie dłuższym niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku w czasopiśmie naukowym wymienionym w części A wykazu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
7. Premia może być przyznana:
1) jednorazowo za aktywność opisaną w ust. 6 pkt. 1, 2 i 5 w maksymalnej wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto PK w poprzednim roku,
2) miesięcznie za działania wymienione w ust. 6 pkt. 3 i 4 w maksymalnej wysokości 50% średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto PK w poprzednim roku.
8. Pracownikowi przysługuje prawo do premii przewidzianej w ust. 6 pkt. 3 i 4 za efektywny czas pracy w danym miesiącu w przedsięwzięciu finansowanym ze środków zewnętrznych.
9. Premia przyznawana jest na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku, złożonego zgodnie z określonym wzorem przez zainteresowanego pracownika, który stanowi Załącznik nr 13 do Regulaminu.
10. Wniosek o wypłacenie premii należnej pracownikowi za aktywność opisaną w ust. 6 pkt. 1 i 2 powinien zostać złożony w terminie 30 dni od otrzymania decyzji o odmowie finansowania lub od dnia podpisania umowy o finansowanie zewnętrzne przedsięwzięcia.
11. Wniosek o wypłacenie premii należnej pracownikowi za aktywność opisaną w ust. 6 pkt. 5 powinien zostać złożony po terminie, w którym czwarta publikacja została opublikowana. Dokumentem potwierdzającym opublikowanie artykułów jest aktualny wydruk z bazy Bibliografia Publikacji Pracowników Politechniki Krakowskiej (BPP PK), stanowiący załącznik do wniosku.
12. Wypłata premii następuje wraz z najbliższą wypłatą wynagrodzenia danemu pracownikowi po zweryfikowaniu wniosku odpowiednio przez Dział Badań Naukowych lub CTT, potwierdzeniu dostępnych środków przez odpowiednie stanowisko ds. limitów oraz uzyskaniu pozytywnej decyzji Rektora PK lub osoby upoważnionej. Jeżeli premia jest wypłacana cyklicznie, każdorazowa wypłata premii następuje wraz z wypłatą wynagrodzenia należnego pracownikowi za każdy kolejny miesiąc kalendarzowy z dołu, w którym pracownik zachowuje prawo do premii.
13. Na kierowniku przedsięwzięcia lub na bezpośrednim przełożonym pracownika spoczywa obowiązek niezwłocznego poinformowania Działu Planowania i Analiz, o każdym przypadku, kiedy w związku z zaprzestaniem aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu pracownik traci prawo do premii wypłacanej na zasadach określonych w ust. 8 niniejszego regulaminu”,
5) załącznik nr 10 przyjmuje brzmienie jak załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia,
6) tytuł załącznika nr 11 przyjmuje brzmienie: „Sposób obliczania premii dla robotników wykonujących malowanie”,
7) dodaje się załącznik nr 12 o treści takiej, jak załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia,
8) dodaje się załącznik nr 13 o treści takiej, jak załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§ 2
1. Zobowiązuje się kierowników wszystkich jednostek organizacyjnych PK do zapoznania podległych pracowników z niniejszym zarządzeniem.
2. Wszyscy pracownicy PK zobowiązani są do przestrzegania podanych w nim zasad.
3. Tekst jednolity Regulaminu stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
4. Zarządzenie wraz z załącznikami jest publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Politechniki Krakowskiej.
§ 3
Zmiany w Regulaminie wynagradzania wchodzą w życie po upływie dwóch tygodni od dnia publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Politechniki Krakowskiej.

Rektor
prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak

Załącznik 1
Załącznik 2
Załącznik 3
Załącznik 4

bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  29-04-2024