baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Rektor PK
 
Data publikacji:
  17-05-2006
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  2746
 
Lista wersji:
  17-05-2006 
WydrukPowrót
Anulowane
ZARZĄDZENIE NR 22
Rektora Politechniki Krakowskiej
im. Tadeusza Kościuszki
z dnia 15 maja 2006 r.
znak R3.0201-45/2006

w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników Politechniki Krakowskiej
oraz przysługujących im z tego tytułu uprawnień


Działając na podstawie art. 103 Kodeksu Pracy oraz wydanego na tej podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych z dnia 12 października 1993 r. z późn. zm. (Dz. U. nr 103, poz. 472), a także § 117 ust. 2 Statutu PK oraz mając na uwadze sytuację finansową uczelni oraz sytuacje na rynku pracy pozwalającą na zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników przygotowanych do wykonywania wszelkich zadań zgodnych z profilem działalności jednostek organizacyjnych PK ustalam co następuje:
§ 1.
Pracownicy Politechniki Krakowskiej mają prawo do podnoszenia swych zawodowych kwalifikacji we wszystkich określonych przez obowiązujące przepisy formach kształcenia:
1. bez skierowania,
2. na podstawie skierowania wydanego przez Politechnikę Krakowską przy uwzględnieniu niżej podanych zasad.
§ 2.
1. Skierowania w celu rozpoczęcia lub kontynuowania nauki mogą być wydawane jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych przede wszystkim potrzebami jednostki organizacyjnej, pracownikom wzorowo i sumiennie wywiązujących się z nałożonych na nich zadań.
2. Pomoc Uczelni polegająca na dofinansowaniu kosztów kształcenia zostaje ograniczona również do pozaszkolnych form kształcenia (kursy, konferencje, studia podyplomowe itp.).
3. Dofinansowanie kształcenia możliwe będzie wyłącznie wówczas, kiedy kierująca pracownika jednostka organizacyjna posiada na ten cel zabezpieczone środki finansowe.
4. Pracownik który podejmie naukę z własnej inicjatywy, bez stosownego skierowania, w celu uczestniczenia w zajęciach, sesji egzaminacyjnej przygotowaniu lub obronie pracy magisterskiej (dyplomowej) może ubiegać się o udzielenie na ten cel urlopu bezpłatnego jak również o zwolnienie z części dnia pracy, jednak bez zachowania prawa do wynagrodzenia.
5. Urlop bezpłatny może być udzielony jedynie w sytuacji gdy dłuższa nieobecność pracownika nie będzie miała negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie zatrudniającej go jednostki lub komórki organizacyjnej.
§ 3.
1. Z pracownikiem który uzyska skierowanie zawierana jest umowa określająca wzajemne prawa i obowiązki stron. Wzór umowy stanowi załącznik do nin. zarządzenia.
2. Umowa, o której mowa w ust. 1. określa między innymi termin rozpoczęcia nauki, czas jej trwania oraz tryb (zaoczny, wieczorowy), a także zasady zwrotu kosztów poczynionych przez pracodawcę jeśli przerwie naukę bez uzasadnionych powodów lub przed upływem 3 lat rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem.
§ 4.
Wymiar płatnego lub bezpłatnego urlopu szkoleniowego uzależniony jest od poziomu szkoły (ponadpodstawowa, wyższa) oraz od trybu, w jakim nauka ta się odbywa (zaoczny, wieczorowy lub mieszany) i jest szczegółowo określony w przepisach szczególnych wydanych do art. 103 Kodeksu pracy.
§ 5.
1. Wniosek o uzyskanie skierowania na studia lub dofinansowanie innej formy kształcenia, powinien zostać skierowany z zachowaniem drogi służbowej do Rektora PK. Wniosek taki powinien zawierać:
1) dokładne określenie rodzaju szkoły, wydziału i kierunku,
2) uzasadnienie,
3) opinie przełożonych zawierającą wyczerpujące informacje dotyczące niezbędnej potrzeby kształcenia pracowników w określonym zakresie mając przede wszystkim na względzie uzasadnione potrzeby danej jednostki organizacyjnej,
4) w przypadku, gdy wnioskodawca występuje o udzielenie konkretnej pomocy finansowej związanej z podnoszeniem kwalifikacji to opinia, o której wyżej mowa, musi także określać: źródło finansowania, okres w którym pomoc taka ma być udzielona oraz wysokość poniesionych z tego tytułu nakładów.
2. Kompletny wniosek zgodnie z ust. 1 po weryfikacji w Dziale Spraw Osobowych przedstawiany jest do decyzji Rektorowi PK lub upoważnionej osobie.
3. W przypadku pozytywnej decyzji zawierana jest z pracownikiem umowa o kształcenie, która szczegółowo reguluje prawa i obowiązki obu stron.
§ 6.
1. Kierownik Działu Spraw Osobowych przeprowadzi analizę umów o kształcenie zawartych z pracownikami Politechniki Krakowskiej przed dniem wejścia w życie niniejszego Zarządzenia pod kątem zgodności z niniejszym Zarządzeniem.
2. Wnioski z analizy, o której mowa w ust. 1. Kierownik Działu Spraw Osobowych przedstawi Rektorowi PK w terminie do dnia 31 lipca 2006 r.
§ 7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Rektor
prof. dr hab. inż. Józef Gawlik

bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  04-05-2024