baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Rektor PK
 
Data publikacji:
  06-03-2013
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  3574
 
Lista wersji:
  06-03-2013 
WydrukPowrót

ZARZĄDZENIE NR 7
Rektora Politechniki Krakowskiej
im. Tadeusza Kościuszki
z dnia 28 lutego 2013 r.
znak R.0201-11/13

w sprawie zmiany zarządzenia dotyczącego wyjazdów służbowych pracowników PK oraz wyjazdów osób niebędących pracownikami PK na obszarze kraju


Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1
W Instrukcji w sprawie wydawania poleceń oraz rozliczania kosztów podróży na obszarze kraju, stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 7 Rektora Politechniki Krakowskiej z dnia 9 marca 2009 r. z późniejszymi zmianami, wprowadza się następujące zmiany:
1. W rozdziale I ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Z tytułu podróży służbowej, zleconej zgodnie z ust. 1 Instrukcji, pracownikowi przysługuje, na podstawie aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej zwrot kosztów:
- przejazdów – obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu. Środek transportu właściwy do odbycia podróży określa kierownik jednostki zlecającej. Na wniosek pracownika, PK może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez PK, która nie może być wyższa niż stawka obowiązująca według aktualnych przepisów w dniu wyjazdu,
- noclegów – za nocleg w obiekcie świadczącym usługi hotelowe przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej fakturą/rachunkiem, jednak nie wyższej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety. W uzasadnionych przypadkach osoba delegująca może wyrazić zgodę na zwrot wyższych kosztów noclegu, stwierdzonych fakturą/rachunkiem. Pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył faktury lub rachunku za hotel, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety,
- dojazdów środkami komunikacji miejscowej – za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży przysługuje ryczałt w wysokości 20% diety. Ryczałt ten nie przysługuje pracownikowi, który nie ponosi kosztów dojazdu lub korzysta z samochodu osobowego niebędącego własnością pracodawcy,
- innych udokumentowanych wydatków, które obejmują opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży służbowej, za zgodą osób wymienionych w ust. 7 Rozdziału II,
- diet – na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami w dniu wyjazdu.
Należności te, zgodnie z przepisami, nie są opodatkowane i nie stanowią podstawy naliczenia składki ubezpieczeniowej. Szczegóły dotyczące zwrotu kosztów są zawarte w Rozdziale IV”.
2. W rozdziale IV ust. 16 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„4) innych udokumentowanych wydatków odpowiednio do uzasadnionych potrzeb za zgodą osób wymienionych w ust. 7 Rozdziału II”.
3. W rozdziale IV ust. 17:
pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) kwota diety określana jest w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej”, dodaje się pkt 5 o brzmieniu:
„5) kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 25% diety,
- obiad – 50% diety,
- kolacja – 25% diety”.
4. W rozdziale IV ust. 17 dodaje się pkt 6 o brzmieniu:
„6) w przypadku korzystania przez pracownika z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono wyżywienie, przepisy ust. 17 pkt 5 stosuje się odpowiednio”.
5. W rozdziale IV ust. 18 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7) podróż służbowa powinna odbywać się po najkrótszej drodze i bez uzasadnionych powodów nie można tej trasy wydłużać. Nie można również, przy wyliczaniu kosztów przejazdu, dzielić trasy na odcinki. Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej określa osoba delegująca, która może uznać za miejscowość rozpoczęcia lub zakończenia podróży miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika”,
6. W rozdziale IV ust. 19 pkt 1 otrzymuje następujące brzmienie:
„1) za nocleg w obiekcie świadczącym usługi hotelowe przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej fakturą/rachunkiem, zgodnie z ust. 4 rozdziału I niniejszej instrukcji”.
7. W rozdziale IV ust. 19 skreśla się pkt 4.
8. W rozdziale V ust. 25 otrzymuje brzmienie:
„25. Jeżeli przedstawienie dokumentu potwierdzającego poniesione w podróży służbowej wydatki jest niemożliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania, zaakceptowane przez osobę delegującą”.
§ 2
1. Zobowiązuje się kierowników wszystkich jednostek organizacyjnych PK do zapoznania podległych pracowników z niniejszym zarządzeniem.
2. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do przestrzegania podanych w nim zasad.
3. Tekst jednolity Instrukcji wydawania poleceń oraz rozliczania kosztów podróży na obszarze kraju, zawierający zmiany wprowadzone niniejszym zarządzeniem, stanowi załącznik do zarządzenia.
4. Zarządzenie wraz z załącznikiem jest publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej PK.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i ma zastosowanie do wyjazdów krajowych zakończonych i rozliczanych od 1 marca 2013 r.

Rektor
prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak

Załącznik

bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  03-05-2024