baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Rektor PK
 
Data publikacji:
  19-12-2019
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  872
 
Lista wersji:
  19-12-2019 
WydrukPowrót
Zmienione
ZARZĄDZENIE NR 108
Rektora Politechniki Krakowskiej
im. Tadeusza Kościuszki
z dnia 18 grudnia 2019 r.
znak R.0201.130.2019

w sprawie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy pracowników PK


Na podstawie art. 23 ust. 1 oraz art. 116 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, z późn. zm.), w związku z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Wykonywanie, w ramach stosunku pracy, obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1191, z późn. zm.), a do całości przychodu z tego tytułu stosuje się 50% koszty uzyskania przychodu.
2. Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% są automatycznie naliczane przez Dział Płac i nie jest wymagane składanie oświadczeń oraz prowadzenie ewidencji dotyczących ilości i wartości utworów zrealizowanych w ramach stosunku pracy przez pracowników określonych w ust. 1.
§ 2
1. Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi (twórcy) za wykonywanie działalności twórczej w ramach stosunku pracy, chronionej prawem autorskim, korzystają z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50%.
2. Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% dla pracowników wymienionych w ust. 1 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z następujących źródeł:
1) działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
2) działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
3) produkcji audialnej i audiowizualnej;
4) działalności publicystycznej;
5) działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
6) działalności konserwatorskiej;
7) prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1191 i 1293), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
8) działalności badawczo-rozwojowej, naukowej, naukowo-dydaktycznej, badawczej, badawczo-dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.
3. Wynagrodzenie pracowników wymienionych w ust. 1 niniejszego paragrafu z tytułu korzystania z praw autorskich za prace wykonywane zgodnie z zakresem czynności odpowiednim na danym stanowisku, których koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%, określa indywidualnie pracownikowi przełożony, określając udział rodzaju wynagrodzenia za prace twórcze i okres jego wypłacania.
4. Za wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu uważa się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatki zadaniowe, dodatki specjalne oraz premię dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, które są związane z wykonywaniem działalności twórczej określonej w ust. 2 niniejszego paragrafu, bez względu na źródło finansowania.
5. Dodatek zadaniowy lub specjalny przyznany w związku z realizacją prac twórczych określonych przez bezpośredniego przełożonego we wniosku o przyznanie dodatku, w całości może być objęty kosztami uzyskania przychodu w wysokości 50%.
6. Wnioski w sprawie objęcia wynagrodzenia pracowników, o których mowa w ust.1, 50% kosztami uzyskania przychodu należy złożyć w Dziale Spraw Osobowych i Socjalnych.
7. Prace wykonywane w ramach stosunku pracy, do których stosowano 50% koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania przez pracowników, o których mowa w ust. 1, z praw autorskich, należy ewidencjonować i przechowywać w jednostce organizacyjnej przez okres 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku od osób fizycznych).
§ 3
W roku podatkowym łączne 50% koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.
§ 4
W stosunku do pracowników niebędących nauczycielami akademickimi nie stosuje się 50% kosztów uzyskania przychodu od wynagrodzeń wypłacanych za okres:
1) urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop,
2) urlopu macierzyńskiego i wychowawczego,
3) opieki nad zdrowym dzieckiem – 2 dni,
4) zwolnienia lekarskiego,
5) innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy przewidzianej przepisami prawa pracy, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie.
§ 5
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i ma zastosowanie do wynagrodzeń wypłacanych od 1 stycznia 2020 r.

Rektor
prof. dr hab. inż. Jan Kazior


bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  02-05-2024