baner Ogólnopolski Biuletyn Informacji Publicznej Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska
strona główna menu przedmiotowe
Wytworzył:
  Senat PK
 
Data publikacji:
  26-03-2013
 
Wprowadził:
  Zbigniew Marszalik
 
Liczba odwiedzin:
  3423
 
Lista wersji:
  26-03-2013 
WydrukPowrót

Uchwała Senatu Politechniki Krakowskiej
z 22 marca 2013 r.
nr 19/o/03/2013

w sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad wnioskowania, kierowania oraz realizacji wyjazdów zagranicznych pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Krakowskiej


Działając na podstawie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.) Senat Politechniki Krakowskiej postanawia, co następuje:
§ 1
W załączniku do uchwały Senatu PK z dnia 1 lipca 2011 r. nr 51/o/07/2011, zmienionej uchwałą Senatu PK z 23 listopada 2012 r. nr 82/o/11/2012, określającym „Zasady wnioskowania, kierowania oraz realizacji wyjazdów zagranicznych pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Krakowskiej” wprowadza się następujące zmiany:
1. W § 3 ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) dieta – za każdą dobę – w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży zagranicznej. W przypadku podróży zagranicznej odbywanej do dwóch lub więcej państw osoba delegująca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe. Ilość diet wynika z okresu pobytu pracownika (doktoranta i studenta – jeśli określono to w umowie) poza granicami kraju, licząc od dnia i godziny przekroczenia polskiej granicy przy wyjeździe, do dnia i godziny przekroczenia polskiej granicy przy powrocie. Za niepełną dobę przysługuje:
  a) do 8 godzin – 1/3 diety,
  b) od 8 godzin do 12 godzin – 1/2 diety,
  c) ponad 12 godzin – dieta w pełnej wysokości.”
2. W § 3 ust. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
- śniadanie – 15% diety,
- obiad – 30% diety,
- kolacja – 30% diety.
Pracownikowi (doktorantowi i studentowi), któremu zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie przysługuje 25% diety. Pracownikowi (doktorantowi i studentowi) przebywającemu podczas podróży służbowej w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym za każdy dzień (dobę) przysługuje 25% diety. Pracownikowi (doktorantowi i studentowi), który w czasie podróży służbowej otrzymuje należność pieniężną na wyżywienie, dieta nie przysługuje. Jeżeli otrzymana należność jest niższa od obowiązującej diety przysługuje wyrównanie do wysokości należnej diety.”
3. W § 3 ust. 2 pkt 3 litera a otrzymuje brzmienie:
„a) zwrotu kosztów za bilety lotnicze, kolejowe i autobusowe wraz z opłatami dodatkowymi z uwzględnieniem przysługujących ulg dokonuje się na podstawie faktur (rachunków) lub na podstawie przedstawionych biletów opisanych i zaakceptowanych przez jednostkę delegującą. Jeżeli przedstawienie dokumentu potwierdzającego wydatek nie jest możliwe, delegowany składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania, zatwierdzone przez osobę kierującą lub delegującą na wyjazd,”
4. W § 3 ust. 2 pkt 3 litera b otrzymuje brzmienie:
„b) jeżeli podróż odbywa się samochodem na podstawie zgody osób wymienionych w § 2 ust. 1, zwrot kosztów podróży dokonywany jest według maksymalnych stawek określonych w aktualnym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, ilość kilometrów weryfikowana jest przez Dział Finansowy PK ;osoba korzystająca z samochodu niebędącego własnością PK ma obowiązek prowadzić ewidencję przebiegu samochodu według wzoru ustalonego przy podróżach na obszarze kraju (wzór nr 2 do Zarządzenia nr 7 Rektora PK z dnia 9 marca 2009 r.),
5. W § 3 ust. 2 pkt 3 litera c otrzymuje brzmienie:
„c) zwrot kosztów dojazdu z portu lotniczego, dworca kolejowego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej oraz w każdej innej, w której pracownik korzystał z noclegu. Gdy pracownik (doktorant i student) ponosi koszty dojazdu wyłącznie w jedną stronę przysługuje ryczałt w wysokości 50% diety,”
6. W § 3 ust. 2 pkt 3 dodaje się literę e o treści:
„e) ryczałty określone w literach c i d nie przysługują, jeżeli:
- podróż zagraniczna odbywana jest służbowym lub prywatnym samochodem, motocyklem lub motorowerem,
- zapewniono pracownikowi (doktorantowi i studentowi) bezpłatne dojazdy,
- pracownik (doktorant i student) nie ponosi kosztów, na pokrycie których przeznaczone są te ryczałty.”
7. W § 3 ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„4) zwrot kosztów za noclegi – opłaty za noclegi poza granicami kraju nie mogą przekraczać aktualnie obowiązującego limitu (określonego aktualnym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej). Podstawą do rozliczenia jest faktura (rachunek). W przypadku braku faktury (rachunku) za nocleg pracownik (doktorant i student – jeśli określono to w umowie) może rozliczyć ryczałt stanowiący 25% wyżej wymienionego limitu wraz z oświadczeniem, że nie korzystał z miejsc noclegowych na koszt strony przyjmującej. Ryczałt nie przysługuje za czas przejazdu.”
8. W § 3 ust. 2 dodaje się pkt 8 i 9 o treści:
„8) rektor, prorektor, dziekan może wyrazić zgodę na refundację innych uzasadnionych wydatków, które obejmują opłaty za bagaż, przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe oraz inne niezbędne wydatki wiążące się bezpośrednio z odbywaniem podróży służbowej.
9) rektor, prorektor, dziekan może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przewozu samolotem bagażu osobistego o wadze do 30 kg, liczonej łącznie z wagą bagażu opłaconego w cenie biletu, jeśli podróż trwa ponad 30 dni lub jeśli państwem docelowym jest państwo pozaeuropejskie.”
9. W § 3 dodaje się ust. 8 o treści:
„8. W przypadku choroby podczas podróży zagranicznej lub zgonu za granicą przysługuje zwrot kosztów zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej”.
§ 2
Tekst jednolity „Zasad wnioskowania, kierowania oraz realizacji wyjazdów zagranicznych pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Krakowskiej” uwzględniający zmiany, o których mowa w § 1 stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i ma zastosowanie do wyjazdów zagranicznych zakończonych i rozliczanych od 1 marca 2013 r.

Załącznik

bip@pk.edu.pl Deklaracja dostępności Politechnika Krakowska  27-04-2024